Pert Araç Sistemi

Sistemin İşleyişi

Hasarlı Aracın Toplama Merkezlerimize Çekilmesi

Pert Araçların İhale Süreci

Pert Araç Evrak Takibi ve İşlemlerinin Tamamlanması

 

 

Sistemin İşleyişi        

“Pert” kavramı fazla bilindik bir konu olmadığından, kaza sonrasında araç sürücüleri pert kararı verilen araçları için takip etmeleri gereken iş akışını çok fazla bilmemektedir.   

 

Kaza sonrasında araç sahiplerinden sürekli bir şeyler yapılması istenilir. Günümüz şartlarında birçok prosedürle uğraşmak zorunda kalınması araç sahiplerinin daha da yorulmasına neden olmaktadır. Araç sahiplerine gerekli tüm verileri aktarmada ve bilgileri vermede deneyimli müşteri temsilcilerinin olması önemli bir avantaj sağlamaktadır. Biz “Pert Borsası” olarak bu konuda eğitim almış müşteri temsilcilerimiz ile % 100 müşteri memnuniyetini hedefleyen çalışma politikamızla bu hizmet vermekteyiz.

 

 

Hasarlı Aracınızın Toplama Merkezlerimize Çekilmesi

 

Kaza sonrasında servislere çekilen araçların dosyası kapatılana kadar, uzun bir süreç geçmektedir. Bu nedenle servislerde yüksek miktarda park ücretleri ve ekspertiz bedelleriyle karşı karşıya kalınmaktadır. Diğer yandan hasarlı araçlarda parça kayıpları oluşmaktadır. Bu durum aracın sovtaj rakamını etkilemektedir.

 

Sigorta şirketi tarafından, pert kararı alınan ve sistemimize aktarılan araçları yüksek park ücretlerini engellemek ve servislerde yaşanılan parça eksikliklerinin önüne geçmek için hasarlı araçları kendi otoparklarımıza çekmekteyiz.

 

Araç bulunduğu servisten araç toplama merkezimize çekilmeden önce servisteki hasarlı hali ile ekspertizi yapılmaktadır. Bu kontrol için özel hazırlanan ekspertiz formuna hasarlı ve hasarsız parçaları işaretlenerek, forma aracın çekileceği servis yetkilisinden imza alınarak aracı teslim almaktayız. Alıcılar bu formdaki parçalara göre teklif verdiklerinden, daha sonra herhangi bir sorunla karşılaşmamaktadırlar.

 

Toplama merkezimize çekilen aracın temizliğinin yapılmasının ardından resimlerinin ve son ekspertizin sisteme eklenmesinden sonra araç ruhsatına göre son kontrolleri yapılarak (marka, model, varyant, bulunduğu yer bilgisi, maliyetleri, rayiç bedeli, hasar rakamı, resimleri) ihaleye alınır.

 

Pert Araçların İhale Süreci

İhaleye alınan aracın süresi, sigorta şirketinin isteğine de bağlı olmak üzere ortalama 4-5 gün ve tek turlu veya çok turlu olarak düzenlenir. Çok turlu sistemde 1. tura bütün alıcılarımızın teklif verme yetkisi vardır. Ancak 2. ve diğer turlarda bir önceki turda en yüksek teklifi veren sigorta şirketinin belirlemiş olduğu alıcı adeti geçmektedir. En son turun sonunda en yüksek teklifi veren alıcıda araç kalır.

 

İhale sonrasında alıcıya ve ilgili sigorta şirketine mail gönderilir. Alıcı ihale bitiminden sonra araca 45 gün bağlıdır. 46’ıncı gün aracı almama hakkı doğar.

 

Alıcılar ihale süresince aracı görme yetkisine sahiptir. Alıcı buna göre teklifini verir.

 

Pert Araç Evrak Takibi ve İşlemlerinin Tamamlanması

           

İhale bitiminden sonra sigorta şirketinden, araç sovtajı ile ilgili onay beklenir. Satış onayı verildikten sonra, Pert Borsası araç sahibi ile irtibata geçerek gerekli evrakları faks veya mail yolu ile talep eder. Bu arada sigortalıya hazırlanması gereken evraklar için bilgilendirme yapılır. Kendisinin hazırlamakta zorlandığı evrak için yardımcı olunur.

 

Araç sahibinden istenilen evraklar gelmediği sürece sigortalıdan haftada bir evrak sorgulaması yapılarak araç sahibine zorlandığı evrak takibinde yardımcı olunur.

 

Rehinli araçlarda araç sahipleri rehini kapatmakta zorluk çekmektedirler. Bu gibi konularda rehin yazısı dışındaki tüm evrakları teslim alarak, dosyanın trafikten kontrolünü yapıp sovtaj rakamının kısmi ödemesi kredi rakamını karşılıyor ise ilgili bankaya ödeme yaparak kredi kapamasına yardımcı olmaktayız

 

Ayrıca istemiş olduğumuz evrakların arasında bulunan “borcu yoktur yazısı” sigortalının borcu yok ise vergi dairesinden ücretsiz tarafımızca alınabilmektedir.

 

Evraklar, Pert Borsası’na eksiksiz ulaştıktan sonra hangi işlem yapılacak ise (çekme/ hurda/ çalıntı) ilgili trafik şubesinde (Türkiye'nin her ilinde bu işlemi yapmaktayız) tüm evraklar kontrol edilerek işlemlere başlanır. Evraklar trafik şubesine eksiksiz teslim edildikten sonra ortalama 1.5 günde tamamlanan işlem ardından araç sahibine 3 iş gününde ödemesi gerçekleştirilir. Ödemeyi takiben aracın alıcı adına noter satışı yapılarak dosya kapatılır.

Üyelik
Video
Video

Pert araçlar ve pert süreciyle ilgili bilgilendirici videolarımızı video galerimizde bulabilirsiniz.